hala miesna
© 2012 Krystyna Koch-magie

Początek maszynowni wodociągów rybnickich

XIX-wieczny budynek znajdujący się w samym sercu Rybnika przy ulicy 3 Maja kryje w sobie bogatą historię. Początkowo, mieściła się w nim maszynownia wodociągów rybnickich, która obsługiwała ujęcie wody z ulicy Tęczowej. W późniejszych latach budynek został zaadaptowany na halę mięsną, jednak wśród mieszkańców miasta pojawiło się błędne przekonanie, że był to budynek gazowni.

Po hali mięsnej powstał klub

W końcu, po likwidacji Hali Mięsnej, w budynku powstał popularny klub muzyczny "Stara Gazownia - Czar Nocki". Mimo niewielkiego metrażu klub stał się najaktywniejszym miejscem koncertowym w Rybniku. Niestety, w marcu 2018 roku doszło do niewielkiego pożaru, który nie spowodował znaczących strat, ale zmusił klub do zawieszenia działalności na pewien czas.

hala miesna
© 2018 www.rybnik.naszemiasto.pl
hala miesna
www.rybnik.eu Fot: W. Troszka

Pożar pokrzyżował plany starej gazowni

Ostatecznie, klub zamknął swoje drzwi na stałe w grudniu 2018 roku. Jednak pomimo tego, że budynek nie pełni już funkcji rozrywkowej, lecz właściciel firmy Polcab Norbert Gamoń zaproponował, by w tym miejscu urządzić galerię antyków z pracownią renowacji mebli. Zgodnie z zapowiedziami, przedsiębiorca, w zamian za preferencyjną cenę najmu, budynek gruntownie odrestaurował i zmodernizował, zapewniając mu funkcjonalność. Remont, kosztowny i wymagający, był procesem skomplikowanym, w trakcie którego nie zabrakło niespodzianek. A efekt tych prac można już podziwiać w Galerii Antico!

hala miesna
www.rybnik.eu Fot: W. Troszka
hala miesna
Fot: Katarzyna Goncik